Artisan Ekmek

Artisan Ekmek Nedir?

Artisan ekmek; endüstriyel olmayan, geleneksel yöntemlerden yardım alınarak yapılmış, koruyucu bulundurmayan ekmeklere verilen bir tanımlamadır.

Ekmeklerimizi ekşi maya ve atalık tohumlardan elde ediyoruz. Koruyucu madde kullanmadığımız gibi kaya tuzu, sızma zeytinyağı ve içme suyu ekmeklerimizin standard malzemeleridir.

Artisan Ekmeklerimizden; Mor ekmek, Siyez Ekmeği, Tost ekmeği

Artisan Ekmeğimizin Faydaları Nelerdir?

  • Soğuk ve yavaş mayalanan ekşi maya hamurunda bulunan yararlı bakteriler aracılığıyla gluten insan vücuduna girmeden parçalanır. Böylece glutenin bağırsak emilimine verdiği zarar minimize edilir.
  • Yemeklerden sonra hissettiğimiz şişkinliğin sebebi; parçalanmamış fitik asittir. Ekşi maya bakterileri fitik asidin parçalanmasını sağlar böylece şişkinlik ve hazımsızlık şikayetlerimiz son bulur.
  • Demir ve çinko eksikliğini ekşi maya bakterileri sayesinde dolaylı olarak giderebiliriz.

Artisan Ekmeğimizi Nasıl Saklayabiliriz?

Ekmeklerimizi kargo dağıtımı süresince dokusunun bozulmaması için dilimsiz olarak gönderiyoruz. Bez torba ile saklanılması durumunda 3 gün boyunca ekmeğinizi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Buzdolabında 2 hafta boyunca saklayabilirsiniz. Ya da derin dondurucuda uzun süre muhafaza edebilirsiniz.