tarihinde yayınlandı 1 Yorum

Avokado Bahçelerimiz Hakkında

Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde bulunan Avokado bahçelerimizde bir kaç farklı cins olmak üzere Avokado yetiştiriciliği yapıyoruz. Ülkemizde Avokado meyvesinin geçmişi çok uzun değil. Aslında Osmanlı Devleti zamanında Yalova’da yapılmış ancak Patrona Halil İsyanı zamanı bahçeler yok edilmiş diye bir kaynaktan okumuştum. Bilinen geçmişi ise sadece 25 yıl gerisine gidiyor. Ailemizin de içinde bulunduğu birkaç üretici 2000 yılına doğru deneme maksatlı bahçeler kurmuştur. Bizim bahçemiz de en eski bahçelerden bir tanesidir. 

Ticari bahçeler ise son 10 yıl içinde şekillenmeye başladı. Biz senelik 300.000 adet üzerinde avokado yetiştiriyoruz. Bu meyvelerimizin çoğunu sizlere www.bahceantalya.com adresimiz üzerinden ulaştırmaya çalışıyoruz. Başta Fuerte olmak üzere Bacon, Pinkerton, Ettinger ve Hass cinsi meyvelerimizi hasat ediyoruz. 

bahceantalya.com adresimiz üzerinden siz değerli takipçilerimizden edindiğimiz tecrübelere göre Fuerte ve Hass en sevilen cinsler olduğunu öğrendik. Dolayısıyla gönderdiğimiz meyvelerin tamamı bu iki cins üzerinden oluyor. Bir başka yazımızda size bu iki cinsin ne zamanlar hasat edildiğini ve meyve büyüklüklerini de paylaşmayı planlıyoruz.

Avokado ülkemizde çok sevildi. Bunu sadece kendi websitemiz üzerinden değil, bulunduğumuz bölgede artan bahçe sayısından da anlayabiliyoruz. 

Sevilmesinin başlıca nedenlerinden biri, bize göre daha önceleri ülkemize gelen ve şu an da bazı süpermarketlerde gördüğümüz ithal avokadolardan daha kaliteli, daha lezzetli ve boyut farklarının olması diye düşünüyorum. Daha önceleri, Nijerya, Peru, Şili vb. Ülkelerden gelen meyveler hem kondisyon olarak iyi değil hem de lezzet olarak bu kadar yoğun olmuyordu. 

Umarız sizlere her zaman bu güzellikte avokadolarımızı ulaştırmaya devam ederiz.

Bahçe Antalya

Avokado Bahçelerimiz Hakkında” üzerine 1 yorum

  1. […] Bahçe Antalya olarak hasat mevsimine göre gönderdiğimiz cinsleri anlatan yazımızı buradan […]

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.